Spevom proti koronavírusu

Taliani si v karanténe pomáhajú hudbou. Balkóny sú plné ľudí, ktorí spievajú.

Koronavírus zasiahol všetky oblasti spoločenského života, kultúru nevynímajúc. Operné domy, koncertné sály a iné kultúrne inštitúcie zatvorili dočasne svoje brány, aby tak zabránili ďalšiemu šíreniu choroby. Najzastihnutejším štátom v Európe je Taliansko. Krajina ku dnešnému dňu eviduje takmer 18-tisíc nakazených, pričom o život už prišlo viac ako 1200 ľudí. Talianska vláda preto pristúpila ku tvrdým opatreniam a nariadila svojim občanom prísnu karanténu. Bez možnosti navštíviť svojich známych sa tak ocitlo približne 60 miliónov Talianov.

Karanténe sa nevyhlo ani talianske mesto Siena. Tamojší obyvatelia sa však napriek krízovej situácii rozhodli spojiť so svojimi priateľmi. Zvolili na to bezpečný, ale zároveň unikátny spôsob – hudbu. Internetom sa šíri video (viď nižšie), na ktorom susedia vykláňajúc sa z okna spoločne spievajú tradičnú ľudovú pieseň E mentre Siena dorme (A kým Siena spí), známu aj pod názvom Canto della Verbena. Prázdne toskánske ulice tak zaplnil oduševnený spev ľudí.

“Moja ulica je prázdna. Všetci sú zatvorení doma kvôli korone. V tom začne jeden sused spievať. Pridá sa ďalší a ďalší. A zrazu celá ulica spieva spolu. Nie sme sami a my to vydržíme.” opísala situáciu na sociálnej sieti Twitter obyvateľka Sieny.

Video malo v priebehu niekoľkých hodín tisícky zhliadnutí a reakcie ľudí na seba nenechali dlho čakať. Všetci boli dojatí spevom ľudí. V temných časoch, ľudskosť žiari jasne v uliciach Sieny,” napísal jeden z komentujúcich.

Ku Siene sa pridalo aj mesto Neapol. Ľudia zatvorení v obytných domoch si spravili takpovediac balkónový koncert a zaspievali si pieseň Abbracciame (Objím ma) od talianskeho speváka Andrea Sanninu. Chceli tak vyjadriť solidaritu so všetkými, ktorí sa počas karantény cítia osamelo.

Na internete aktuálne stále rastie počet videí, na ktorom ľudia v karanténe kolektívne spievajú zo svojich domov. A to nielen večer, ale aj cez deň. Ľudia vychádzajú na svoje balkóny, vykláňajú sa z okna, spoločne so svojimi susedmi spievajú obľúbené piesne a dokonca aj tancujú. Znovu sa tak potvrdzuje, že hudba je univerzálnym jazykom, ktorý dokáže spájať ľudí aj
v krízových situáciách.
Videá zároveň ukazujú, že napriek ťažkým životným podmienkam si ľudia vo svojich životoch stále nájdu miesto na kultúru.

Pripravila: Dominika Semaňáková
Foto: MAXfoto

PRIDAJ KOMENTÁR